Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  separator  masz pytanie
zadzwoń
608-490-860

Usuwanie łagodnych zmian skórnych

Zabieg jest przeznaczony zarówno dla Pań, jak i dla Panów

Łagodne zmiany skórne to defekty, które przeszkadzają, psują samopoczucie, są nieestetyczne. Na naszym ciele może pojawiać się wiele różnych zmian. Ich podłoże również może być różnorodne. Znamiona powstają w wyniku urazów, zmian hormonalnych, predyspozycji genetycznych lub wpływu środowiska. Można usunąć je chirurgicznie lub laserowo. Wśród najpopularniejszych zmian skórnych możemy wyróżnić:


Włókniaki - co to jest?

Są to różnego rodzaju wypustki w kolorze skóry, które z czasem się powiększają. Powstają z tkanki łącznej. Wyróżnia się włókniaki miękkie i włókniaki twarde. Włókniaki miękkie to miękkie guzki, zwykle workowato zwisające. Włókniaki twarde są z reguły pojedyncze, mniejsze niż włókniaki miękkie. Najczęściej występują na twarzy, szyi, karku, w okolicy pach. Mogą pojawić się w dowolnym momencie życia. Są bezpieczne. Żaden włókniak nie zniknie sam z siebie. Najlepiej jest usuwać je laserowo, ale można również chirurgiczne, elektrochirurgiczne lub kriochirurgicznie.

 

Brodawki skórne - co to jest?

Brodawka łojotokowa jest zmianą łagodną. Pojawia się zwykle u osób w średnim wieku i starszych. Zmiany te są okrągłe i mają charakter rogowaciejącego naroślą. Zazwyczaj usuwa się je laserowo lub łyżeczkuje. 

Brodawka wirusowa to tzw. kurzajka. Jest wywołana przez wirus HPV. Wizualnie przyjmuje charakter grudki o szerokiej podstawie i nierównej powierzchni. Brodawki wirusowe lokalizują się w różnych miejscach (najczęściej na rękach i stopach ze względu na częste stykanie się tych części ciała z innymi podłożami, ale mogą też pojawiać się np. w miejscach intymnych, o nich mowa poniżej). Z czasem będą się powiększać, najlepiej więc usuwać je jak najwcześniej. Poza tym brodawki im są większe tym głębiej wirus penetruje skórę, przez to ciężko je w całości usunąć, i niestety potem mogą się odtwarzać. Można je usuwać laserowo, za pomocą elektrokoagulacji, wymrażania, wyłyżeczkowania lub stopniowo chemicznie „wypalać” przy zastosowaniu różnych substancji (najczęściej zawierających kwas mlekowy lub kwas salicylowy), czy leczyć farmakologiczne. Najtrudniej usuwa się brodawki z tych rejonów, gdzie jest najwięcej zrogowaciałej skóry, czyli z wewnętrznych stron stóp i dłoni, lub przy paznokciach. Ponieważ ten typ brodawki jest zmianą wirusową, należy unikać nieprofesjonalnych sposobów ich usuwania, ponieważ moglibyśmy się narazić na rozsiew tych zmian w obrębie zdrowych partii naszej skóry. 

 

Kępki żółte - co to jest?

Są to złogi odkładającego się cholesterolu. Przyjmują postać żółtych, nieco wypukłych plam. Pojawiają się w okolicach oczu. Są to zmiany łagodne, ale niestety bardzo nieestetyczne. Można je usunąć za pomocą laseroterapii. Lepiej nie dopuszczać do tego, aby bardzo urosły, ponieważ im są większe, tym większe jest też ryzyko pozostania blizn po ich usunięciu. Jeśli więc ktoś ma duże zmiany tego typu, dobrze rozłożyć ich usuwanie na 2 lub 3 zabiegi. 

 

Prosaki - co to jest?

To bardzo drobne, wręcz milimetrowe, położone powierzchniowo torbiele naskórkowe. Przyjmują postać białawych grudek. Występują na skórze twarzy (na powiekach, policzkach, skroni) oraz bywa, że w miejscach intymnych. Prosaki powstają w wyniku zatrzymania wydzieliny gruczołów łojowych i potowych. Taki zatkany gruczoł w dalszym ciągu produkuje wydzielinę, która nie może się wydostać na zewnątrz i zbiera się pod naskórkiem. A na powierzchni pojawia się wypukła, biaława lub żółtobiała grudka. Sprzyja im więc nieprawidłowa pielęgnacja twarzy. Zatkanie kosmetykami do makijażu, czy tłustymi kremami ujść gruczołów sprzyja wystąpieniu prosaków na twarzy. Zmiany są bezpieczne, ale nie znikają samoistnie. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest laserowe lub chirurgiczne usunięcie.

 

Kaszaki - co to jest?

To również guzki/cysty, które podobnie jak prosaki wypełniają się masą łojową i rogową najczęściej w wyniku uszkodzenia mieszka włosowego lub gruczołu łojowego. Są jednak większe niż prosaki. Z czasem potrafią urosnąć nawet do wielkości jaja kurzego. Gdy kaszak się powiększa, pojawia się na nim zwykle charakterystyczny ciemny czop łojowy. To zamiana bezpieczna, jednak bywa, że wdaje się w nią stan zapalny. Aby skutecznie usunąć zmianę, należy usunąć ją chirurgicznie - razem z torebką.

 

Naczyniaki - co to jest?

Występują też znamiona naczyniowe, potocznie zwane naczyniakami. Naczyniaki mogą być łagodnymi zmianami lub guzami złośliwymi, dlatego zawsze powinny być diagnozowane, zwłaszcza jeśli są duże, sprawiają ból bądź pojawiają się na nich rany. Naczyniaki łagodne, czyli naczyniaki płaskie jamiste, limfatyczne bądź gwiaździste można usuwać. Robi się to za pomocą skalpela, metodą krioterapii bądź laserem.

 

Znamiona - jak usunąć?

Podstawowa zasada usuwania zmian skórnych jest taka, że im mniejsza zmiana, tym łatwiej ją usunąć w estetyczny sposób. Więc im szybciej się z nią zgłosimy do lekarza, tym bardziej estetycznie będzie on mógł ją usunąć, np. za pomocą lasera, tak aby nie pozostały po niej blizny.

Nie powinniśmy na własną rękę usuwać zmiany, szczególnie jeśli nie jesteśmy pewni co do jej charakteru. Zmiany, które mogą być niebezpieczne, czyli np. zmiany barwnikowe, usuwamy najczęściej chirurgicznie, tak aby mieć pewność, że zostały usunięte w całości i możemy pobrać próbkę do badania histopatologicznego. Łagodne zmiany skórne możemy usuwać za pomocą różnych metod, nie tylko za pomocą skalpela, ale również laserowo lub w procesie elektrokoagulacji lub wymrażania. Laser daje najlepszy efekt estetyczny i bezpieczeństwo.

Do zmian naczyniowych wykorzystywany jest specjalny typ lasera działający na hemoglobinę. W tym przypadku, w zależności od wielkości zmiany, potrzeba od kilku do kilkunastu zabiegów. 

 

Dlaczego laser jest lepszy od skalpela? 

Powodów jest wiele. Po pierwsze laser jest niezwykle precyzyjny w porównaniu ze skalpelem. Możemy nim operować na dziesiątych częściach milimetra. Zabieg laserowy można porównać do wycierania tkanki gumką, warstwa po warstwie, aż do całkowitego usunięcia. Skalpelem nie da się tak dokładnie wymierzyć głębokości cięcia. 
Poza tym laserem możemy usuwać zmiany w miejscach niedostępnych dla skalpela, np. na powiece czy też brzegu powieki przy oku. Przy zabiegach laserowych mniejsze jest ryzyko powstania blizny. Nie ma krwawienia, światło lasera zamyka naczynka krwionośne. Dodatkowo przy zmianach do około 2 centymetrów nie ma potrzeby szycia. Zabieg jest aseptyczny, więc tkanka łatwo się goi. Zabieg laserowy jest mało bolesny, u wielu pacjentów nie stosuje się znieczulenia.

Zobacz także

Uniesienie kącików ust

Uniesienie kącików ust

 

 

Leczenie łysienia

Leczenie łysienia

 

 

Chrapanie

 

 

Chrapanie

Uwydatnienie kości policzkowych

 

 

Uwydatnienie kości policzkowych
Fotoodmładzanie

Fotoodmładzanie

 

 

Przebarwienia

Przebarwienia

 

 

Usuwanie łagodnych zmian skórnych

 

 

Usuwanie łagodnych zmian skórnych

Zamykanie naczynek

 

 

Zamykanie naczynek
Poprawa ogólnej kondycji skóry

Poprawa ogólnej kondycji skóry

 

 

Leczenie trądziku

Leczenie trądziku

 

 

Modelowanie sylwetki

 

 

Modelowanie sylwetki

Modelowanie ust

 

 

Zamykanie naczynek
Likwidacja zmarszczek

Likwidacja zmarszczek

 

 

misje

Misja

 

 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.